עין הרע – מה זאת עין הרע – איך לבצע הסרת עין הרע

© 2011 כל הזכויות שמורות לאורית פרסר-היזמי

עין הרע

עין הרע.  אני רק אומרת את המילים-קופצת תמונה לנגד עיני של קולולולו וכפות ידיים עם אצבעות פרוסות ולחשושים של “חמסה!  חמסה!” נוסיף לזה כמה יריקות והתמונה כמעט מושלמת.  אני שומעת שח-ו-ו-ו-ו-ר עם הברה ממושכת ועוד כל מיני דמויות שחורות ואפלות עם זוגות עיניים בולטות והרמת גבות, כמובן.  לא לחינם עולות אסוסיאציות של חברה בעולם הישן העתיק הלא משכיל, חסר אוריינות, קומפלט עם מכשפה זקנה בעלת פלולה עם שיניים חסרות ורקובות.

מאיפה הגיעה עין רעה?

למרות שאכן עין הרע מוזכרת בתנ”ך, במסורת היהודית מקובל  כי עין הרע ככל שמאמינים בה נותנת תאוצה וכח לאותה עין רעה וכשאין אמונה של עין הרע אז עין הרע הופכת לחלשה ולא כלום.  לעומת זאת, ביוון העתיקה נולד הקונספט של עין הרע וכך אותו מושג של עין רעה התפשט לכל מזרח התיכון כמו אש בשדה קוצים והגיע גם לאירופה.  כתרבות, נושא עין הרע, חלחל לאיסלאם וגם ליהדות.

יש עין הרע בעידן המודרני?

מכיוון שכל דור חושב שהוא מגלה מחדש כל מיני דברים, בזמנים מודרנים לא כל כך שומעים דיבורים על עין הרע – יש כינויים שהושאלו מתרבויות אחרות, תרבויות של עבודת אלילים.  אנו חיים בעידן שהכל מתוכנת, ישים וניתן להבין – האומנם?

כמו שאורי גלר בעל אנרגיה שמכופפת כפיות וכו’, עין הרע לא מוחשית, בלתי מצטלמת וגם לא ניתנת למדידה במעבדה.  אם כן אז איך עין הרע יכולה להיות?  כמה אנשים שומעים מדי פעם “בלי עין הרע,” “בן פורת יוסף” כמה פעמים רואים תנועות ידיים או אנשים דופקים על עץ – היום גם על זכוכית ומתכת.  המנהג לדפוק על עץ בא מהנצרות כי האמינו בסגולה לגעת בצלב של האליל ישו שהיה עשוי מעץ.  יותר משתמשים בביטויים כמו אנרגיות שליליות וכדומה.

עין הרע ביהדות

היהדות אומרת כי עין הרע נוצרת כאשר אדם רואה משהו שהנשמה שלו מאוד רוצה אז הנשמה בוכה וזועקת למרומים ואז נוצר מלאך שבא ולוקח מזה שיש לו על מנת לאזן את המצב כי מסיבה זו או אחרת לא ניתן לתת גם לזה שרוצה וחומד.

המהר”ל מפראג, זכרונו צדיק לברכה, גאון ומקובל, כתב בספרו “נתיבות עולם” נתיב עין טוב – פרק ג’, וגם בספר אחר, “דרך חיים” – “ידוע כי עין הרע יש בו כח אישי שורף, ומקבל אדם היזק מן המזיק אשר יש לו כח אישי שורף, כי העין הזה שורף כמו האש שהוא שורף.

האדם שהוא בעל עין הרע פועל ביותר בכח נפשו עד שהוא שורף הכל בעין שלו, וזה תגבורת נפשית יותר מן הראוי, ובזה הוא יוצא לקצה אחר, שאין האדם נברא רק על שיווי מגוף ונפש, ומה שהוא נוטה על הקצה דבק בו העדר כמו שיבאר.” [1]

המהר”ל בעצם אומר שלאדם יש כוחות שונים ומשונים, גם בגוף וגם בנפש. כמו בחושים המוחשים, מאדם לאדם זה משתנה, כמו ראייה, שמיעה, דיבור וכו’ שאצל אדם אחד מפותחים או טובים יותר ואצל אחר פחות.  כמו אדם שיש לו שרירים גדולים ומפותחים יותר, יש אנשים שיש בהם כח של עין הרע – הם בעלי אנרגיות שליליות ויכולים להשליכם על הסביבה.  רמה רוחנית גבוהה זה כמו כישרון מולד שנין לפתח אותו ואדם יכול לקחת את זה לטובה ולשלילה.

משנה מסכת אבות פרק ב’ משנה י”א כתוב:  “רבי יהושוע אומר עין הרע ויצר הרע ושנאת הבריאות מוציאין האדם מהעולם.”[2]  כמו כן יש גם פירושים של רש”י ופסוקים במשלי שמדברים על עין רעה.

עין הרע - מה זאת עין הרע - איך לבצע הסרת עין הרע

סיפורים מהחיים על עין הרע

אמי סיפרה שכשהייתי ילדה קטנטנה בת מספר שנים מועטות, היא ישבה עם חברות כשאני שתיתי חלב מבקבוק.  אחת החברות אמרה “אוי, תראו איזה יופי היא שותה מהבקבוק!”  באופן פתאומי זרקתי את הבקבוק על הרצפה וצרחתי בבכי.  בן רגע קדחתי מחום.

ידידה אחת פעם סיפרה לי שכשהיתה תינוקת היא שכבה קודחת מחום.  לא משנה מה נתנו לה ועשו לה, החום לא חלף והיא שכבה כמו פגר.  אמא שלה דיברה עם איזו שכנה שאמרה לה לקחת סכין גדולה וחדה ולשים מתחת למזרון התינוקת ושזה יסיר את עין הרע.  כך עשתה האמא המבוהלת והתינוקת הבריאה למחרת.  היא קמה בבוקר כאילו כלום לא היה.

זכור לי שכשאחי היה תינוק, אמא שלי לימדה אותנו ששמים חמסה עם סיכת ביטחון על הגופיה של הרך נגד עין הרע כמובן.  תארו לכם שפעוט כה קטן עונד סיכת ביטחון ענקית – אלה שאתן סגרו את החיתולים – זוכרים?  כשהבן שלי נולד, אמא שלי, אז סבתא טריה, באה לשים לו סיכת ביטחון עם חמסה.  בעלי כמעט השתווץ – חשבתי שאצטרך להזמין לו אמבולנס!  הוא בשום אופן לא הסכים אז התפשרנו והדקנו את סיכת הביטחון מאחורי הכרית.

כשהתחתנתי, אמרו לי שנגד עין הרע לכלה תופרים חוט אדום להלבשה התחתונה שלה וכך עשתה אמי, זכרונה לברכה.  תרשו לי לאומר שזה לא ממש עזר לי אבל שיהיה.

שמעתי סיפורים על ילדים שהמבוגרים אמרו בקוצר נשימה – מה!  לילד היה סימן על המצח ממש בצורה של עין!

עין הרע - מה זאת עין הרע - איך לבצע הסרת עין הרע

הסרת עין הרע

עין הרע - מה זאת עין הרע - איך לבצע הסרת עין הרעמה לא עשו כדי לבצע הסרת עין הרע?  בירושלים במיוחד לקחו לא מעט ילדים למכשפה השכונתית שהייתה מאוד מומלצת, שלצורך הסרת עין הרע שרפה אבקה של גופרת אשלגן או חמרן וברברה ועשתה תנועות מעל ראש הילד.  היו כאלה שכדי לבצע הסרת עין הרע לקחו שתן – כן, קראתם נכון – שתן ומשחו את זה על סימן החבלה שבצורת העין.  יש עוד כל מיני מנהגים שנבעו מאמונות תפלות ופולקלור שרוב האנשים היום לא יודעים אפילו מאיפה הם באו הכל לצורך הסרת עין הרע.

יש את החוט האדום המתיימר להיות מקבר רחל והעין הכחולה.  חמסה עם עין, חמסה עם חי, וכו’.  יש קמיעות של הבבא הזה או אחר וגם של חסידויות שונות.  אנשים מפחדים ומחפשים לאחז בסממנים פיזיים.  כמובן שיש תפילות ופרקי תהילים להגנה וביצוע הסרת עין הרע.

אני מאמינה שנלחמים ברמת הבעיה.  היינו, אם הבעיה היא רוחנית אז נלחמים ברמה הרוחנית עם תפילות, תהילים ומעשים טובים.  מתקשר טוב יכול גם להיות שליח שנותן הכוונה נכונה.  יש גם מדריכים רוחניים כשרים שיכולים להדריך אנשים  לערוך הסרת עין הרע וכו’.

בכל דרך שתבחרו, אאחל לכם הצלחה רבה!

**************************

1. http://youtu.be/yIesFtPMTK8

2. כנ”ל

Recent Posts